26842 Palema Brilliant Skiffer press

Kivikatus. Kuidas selle planeerimine käib?

Kivikatus on majaomanike hulgas üks populaarsemaid valikuid ja seda mitmel põhjusel.  Selle eluiga on teistest katusekattematerjalidest tükk maad pikem, see on vaikne ja näeb veel kena välja ka.

Seejuures jääb kivikatuse hind samasse hinnaklassi teiste katusekattematerjalidega.

Aga selleks, et kivikatus tõesti kaua vastu peaks, peab selle tegemist hoolega planeerima ning koostööpartnereid hästi valima.

Vaatame, kuidas katuse planeerimine käib ja mida selleks tegema peab.

Kivikatuse planeerimist alusta koostööpartneri leidmisest

Kui plaanid oma katuse ise valmis meisterdada, siis võid ehitaja leidmise punkti vahele jätta. Kinnitame, et kivikatuse ehitamine ei ole kuigi keeruline ja meie käest saab kividega kaasa põhjaliku kasutusjuhendi ning igakülgset head nõu.

Kui sa oled aga üks neist, kes ise katusele ronima ei hakka, on sul vaja ehitajat.

Sobiva ehitaja leidmine

Kuna ehitusega tegelevaid ettevõtteid on palju, siis võib tunduda, et õige ehitaja leidmine on igavesti keeruline ülesanne. Tegelikult on see lihtne, kui soovid leida kindlatele kriteeriumitele vastavat firmat.

Meie soovituseks on valida katuste ehitamisele spetsialiseerunud ettevõte, kuna katuste ehitamine ja vahetamine on nende igapäevane tegevus, nad teavad peensusteni katuse ehitamise nüansse ja tõenäoliselt oskavad nad oma kogemusele toetudes lahendada ka väga keerulisi olukordi.

Ehitajat valides peaksid sa vaatama ka majandustegevuse registrisse, sest on väga oluline, et firmal oleks kindlaks määratud vastutav isik. Tema hoolitseb selle eest, et kõik tööd oleksid tehtud nõuete kohaselt ning kirjutab alla dokumentidele (kaetud tööde aktile, tööde vastuvõtmis-üleandmisaktile, materjalide sertifikaatidele jne).

Otse öeldes kaitseb sellise ettevõtte palkamine sind hilisemate jamade eest ja vähendab võimalust, et ehitaja võib kadumistrikki teha nagu aeg-ajalt ehituses ette tuleb. Kui ettevõttel vastutavat isikut määratud ei ole, ei tohiks nad selliseid töid üldse teha.

Omanikujärelevalve leidmine

Omanikujärelevalve on mõistlik endale appi palgata nii siis, kui ehitad katuse ise, kui siis, kui seda teeb ehitaja.

Tema võtab endale vastutuse tööde korrektse teostamise eest, kinnitab kõik dokumendid oma allkirjaga ja annab sulle igakülgset head nõu. Ehitad ju majale katuse pikaks ajaks ja nii saad kindel olla, et kõik saab õigesti tehtud.

Järelevalve aitab sul ka ehitajatega asju ajada, nende pakkumisi võrrelda ning nende käest õigeid küsimusi küsida.

Järelevalve tasud on mõistlikud – ühekuune järelevalve maksab ca 600 eurot – ja kui arvestada veel asjaoluga, et võid nende abiga nii mõnestki kulukast apsust pääseda, on nende palkamine meie arvates igati mõttekas.

kivikatus

Vali välja katusekivid

Kividega saad tutvuda siin. Kui sulle jääb piltide vaatamisest väheks ja sa tahad neid füüsiliselt käes hoida, siis saadame sulle hea meelega kivide näidised koju või juhatame sind lähima näidiste stendini.

Kui viiruseolukord laheneb ja 2 + 2 reeglid meid enam ei piira, ootame sind kividega tutvumiseks või nõu küsimiseks alati ka endale külla.

Saa ehitusfirmade esindajatega kokku

See punkt on väga tähtis, kui sa soovid hinnapakkumist katuse vahetamiseks.

Ehitaja esindaja peaks enne pakkumise tegemist kohale tulema ja katuse seisukorraga tutvuma. Ta hindab katuse konstruktsiooni tugevust, vaatab, kas sarika samm on kivikatuse jaks piisav, kas sarikaid on vaja vahetada, kas tuulekastid on vaja ehitada jne.

Kui ehitusfirma kohal käinud ei ole, ei ole tal olukorrast selget pilti ja järelikult ei ole ta ka hinnapakkumist korralikult läbi kalkuleerinud. See võib tähendada lisakulusid, nii et odavaimast pakkumisest võib ehituse lõppedes saada hoopis kõige kallim.

Loe pakkumised hoolega läbi ja küsi lisaküsimusi

See kehtib nii katusekivide kui ehitustööde pakkumise kohta. Õiges pakkumises on kõigi tööde ja materjalide hinnad võimalikult täpselt lahti kirjutatud ja kui sulle pole täpselt selge, mis mida tähendab, siis küsi kindlasti üle.

Võrdle võrreldavaid pakkumisi – kui mõnel ettevõttel ei ole kõik sama põhjalikult lahti kirjutatud nagu teisel, siis palu seda teha. Muidu on sul keeruline parima pakkumise kasuks otsustada.

2000917-Bender-Carisma-Ytbehandlad-tryck

Vajadusel võta ühendust projekteerijaga

Vajadusel sellepärast, et kui sa hakkad vanal majal katusekattematerjali vahetama – soovid näiteks eterniidi kivikatuse vastu vahetada –, siis pead sa üldjuhul laskma selleks eraldi projekti teha. Eestis on mõned omavalitsused, kes seda ei nõua, aga neid on vähe ja suure tõenäosusega tuleb sul see asi ära teha. Katusekatte vahetuse projekti hind jääb 500 ja 2500 euro vahele.

Enne projekteerimisfirma poole pöördumist võid omavalitsusest küsida, kas ja mida täpsemalt vaja on.

Pange paika ehituse aeg

Viimane kivikatuse planeerimise etapp on ehituse aja paika panemine. Eesti soojad talved võivad meeldida või mitte, aga katuse ehitamiseks on need igal juhul soodsad. Erilisi piiranguid tööde tegemisele ajalises mõttes seega pole.

Muidugi on mugavam seda teha kevadest sügiseni, aga ka talvel ei jää töö tegemata. Arvestama peab, et katuse vahetamine võtab aega kusagil kolm nädalat, uue ehitamine vähem.

Samuti on vaja arvestada ehitusfirma tööde järjekordadega, mis enne eriolukorda olid ca pool aastat.

Kivide olemasolu pärast muretsema ei pea, meie laos on aastaringselt kõigi kivide varu olemas ning kui valik tehtud, on kivide tarneaeg 2–3 päeva.

Ja ongi kõik, nüüd jääb üle sul ainult oodata, millal ehituse aeg kätte jõuab.

Artikli kokku panemisel aitas heade nõuannetega:

VAIKO ÜLEJÕE

Vaiko Ülejõe on eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liidu juhatuse liige ja Tallinna kaldkatuste eriala õppejõud, lisaks ka Bendersi paigalduspartner (OÜ Katusepartner).

Benders katusekivide valik

 

Palema kivikatus

Palema

 

Carisma kivikatus

Carisma

 

Exklusiv kivikatused

Exklusiv

 

Mecklenburger kivikatused

Mecklenburger

Päringu saad teele panna siit

Vastame sulle hiljemalt järgmisel tööpäeval.